تبریک آغاز سال نو

کردوند: پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند

محمدصدیق کبودوند رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، به مناسبت فرارسیدن نوروز و سال نو کردی و ایرانی پیام کوتاهی به بیرون ارسال داشت:

محمدصدیق کبودوند: «فرارسیدن سال نو کردی و ایرانی و نوروز را به همه مردمانی که آن را جشن می گیرند شادباش می گویم و امیدوارم سال نو آغازی باشد برای استقرار سامانه های دموکراتیک و متضمن رعایت حقوق بشر در کشورهایی که اخیراً از استبداد رهایی یافته اند و هم چنین امیدوارم سال جدید آغازی باشد برای پایان خودکامگی دیکتاتوری در دیگر کشورهای منطقه و خاورمیانه و دیگر نقاط جهان و سال برقراری دموکراسی و آزادی و حقوق بشر و امنیت انسان برای همه مردمان در رنج باشد.

23 اسفند 1389/ مارس 2011

 

گام بعدی برای اینکه جایزه صلح نوبل به کبودوند تعلق گیرد چیست؟

همانگونه که آگاه هستید خانواده آقای محمد صدیق کبودوند با ارسال نامه‌ای خطاب به تعدادی از برندگان جایزه صلح نوبل در سالهای گذشته، خواستار پشتیبانی از نامزدی آقای کبودوند برای جایزه صلح نوبل در سال 2011 شدند. ما، جمعی از زنان آزادیخواه و مدافع حقوق بشر مردم کوردستان، با تشکیل کمیته‌ای، کمپین دفاع از نامزدی را آغاز کردیم. بعد از گذشت تنها چند روز تعداد زیادی از سازمانهای مدنی، احزاب سیاسی و افراد روشنفکر و آزادیخواه مستقل، فعالان سیاسی و مدنی با اعلام پشتیبانی از این کمپین حقانیت این خواست را تایید کردند. همزمان در کشورهای دیگر نیز از جمله نروژ کمیته‌های پشتیبانی تشکیل شد. کمیته پشتیبانی در کشور نروژ از همان روز اول فعالیت خود، ارتباط و همکاری نزدیکی را با کمیته کمپین برقرار کرد. با تلاش مستمر و همکاری این کمیته‌ها خوشبختانه درخواست نامزدی آقای کبودوند از طریق همکاری یک نماینده پارلمان از حزب سوسیالست چپ نروژ بنام آقای اکسل هاگن تقدیم کمیته صلح نوبل شد. این بدان معناست که کبودوند اکنون در لیست نامزدهای جایزه صلح نوبل سال 2011 قرار گرفته است.

read more

به‌ کمیته‌ جایزه‌ صلح نوبل

موضوع: کاندید کردن محمد صدیق کبودوند مدافع حقوق بشر، بنیانگذار سازمان حقوق بشر کردستان و روزنامه‌ نگار دربند، برای جایزه‌ صلح نوبل 2011

اهدای جایزه‌ صلح سال 2010 به‌ لیو خیابو نقطه‌ مهمی در تاریخ جایزه‌ صلح نوبل بود. شرح حال او بسیار شبیه‌ محمد صدیق کبودوند است که‌ هم اکنون در زندان اوین در حال تحمل دواران 11 ساله‌ زندان خود میباشد همزمان‌ کە لیو خیابو نیز دوران 11 ساله‌ زندان خود در چین را میگذراند. البته‌ مهمترین تشابه‌ این دو مبارزه‌ طولانی و مسالمت آمیز آنان برای مبانی بنیادی حقوق بشر و دمکراسی میباشد.

کردها همواره‌ مورد ظلم و ستم قرار گرفته‌اند. آنان در مسیر مبارزاتشان برای حقوق بنیادی و حق ابراز هویت خود همواره بهای گزافی همچون تحمل شکنجه‌،‌ زندان، اعدام، ترور، تبعید ،مهاجرت و آوارگی را پرداخته‌اند. اینبار در‌ کردستان صحبت از کبودوندیست که مدافع مستقل حقوق بشر و الگوی متفاوتی از مبارزه میباشد. او روزنامه‌نگار است، سلاح او نوشته‌هایش، مجله‌اش، کتابهایش، گزارشهایش و سازمانش میباشد. او را پدر حقوق بشر کردستان مینامند، چراکه‌ او سخت تلاش کرده‌است تا موارد نقض حقوق بشر را ثبت و بایگانی کرده و‌ به‌ سازمانهای بین‌المللی حقوق بشر گزارش دهد. او تلاش داشت کە بندهای حقوق بشر را برای مردم توضیح داده‌ و فرهنک کار نهادهای مدنی را در جامعه‌ نهادینه‌ سازد.

read more

از پیشنهاد و خواست خانواده كبودوند حمايت کنید!

بیانیه دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان

بیش از یک دهه از فعالیت های محمد صدیق کبودوند در زمینه حقوق بشر بر اساس بازگویی ارزش های برسمیت شناخته شده توسط کشورهای عضو سازمان ملل متحد می گذرد .

با وجود بایکوت همه جانبه کردستان! تبعیض،آپارتاید نژادی و مذهبی او توانست برای اولین بار سازمانی مدافع حقوق بشر را در کردستان و ایران بنا نهد. سازمانی که به شکلی مدنی و مسالمت آمیز از حقوق انسانها و آزادیهای اساسی مردم کرد دفاع کند .از جمله آنها تلاش برای برابری حقوق زنان با مردان و رفع تبعیض در بین ملل و اقوام ایران و نیز تامین حقوق اساسی و آزادیهای مدنی و سیاسی همه شهروندان ایرانی است.

کبودوند نه تنها وابستگی به هیچ گروه و حزبی نداشته بلکه برای بیان عمده فعالیت هایش از حمایت هیچ سازمانی برخوردار نبوده است . اما قطعا تلاشها و فعالیت های انساندوستانه او در را احقاق حقوق بشر در تاریخ ثبت خواهد شد.

عمده فعالیت های او به جامعه 40 میلیونی مورد ستم و سرکوب و آپارتاید فرهنگی، سیاسی و اقتصادی ملت کردمحدود نبوده، بلکه او در راستای احقاق حقوق همه ملل تحت ستم در جهان کوشاه بوده است .

کبودوند همانطور که خود می گوید: «تا لحظه مرگ از ارزش های انسانی و جهانی دفاع خواهد کرد و مبارزه خود را برعلیه آپارتاید و نابرابری میان زنان و مردان و ملت ها و اقوام هیچگاه حتی در بند و زندان رها نخواهد کرد.»

سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان، "محمدصدیق کبودوند " کسی را که سالهای زندگی خود را وقف دفاع از حقوق بشر و صیانت حرمت انسانها کرده است ، شایسته جایزه صلح نوبل در سال 2011 می داندو از این رو از همه آزادی خواهان و مدافعان حقوق بشر در ایران و سایر کشورهای جهان می خواهد از خواست و پیشنهاد خانواده كبودوند حمایت کنند.

"سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان"

دوشنبه 13 دی 1389 - 03 ژانويه 2011

بیوگرافی کامل کبودوند

کبودوند مدیرمسئول و سردبیر هفته نامه «پیام مردم»، موسس و رئیس کل «سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان» و پایه گذار جنبش حقوق بشر در کردستان است، و امروز غالب آگاهان او را بنیانگذار و پدر حقوق بشر کردستان می خوانند.

 

وی که سالهاست در تهران زندگی می کند هرگز با کانون های متعدد قدرت و ثروت ارتباط برقرار نساخته و هیچگاه درصدد برنیامده تا از این گونه منابع تکیه گاه و پشتیبانی بجوید. کبودوند شخصیتی خوداتکا دارد و در طول فعالیت های مدنی و اجتماعی اش چه از نظر فکری و معنوی چه از لحاظ مادی و مالی تنها بر شخص خود متکی بوده و این موضوعی است که در هرشرایط و موقعیتی خدشه ناپذیری استقلال او را تضمین کرده است. با این همه وی از تهمت و افترا و اتهام ناروا در امان نبوده است، اما اینکه آماج اتهامات و حملات قرار می گیرد، نشانه تاثیر گسترده و اثرگذاری شگرف فکر و اندیشه و حضور ایشان در جامعه است. تهمت و افترا بر او زمانی که برای اولین بار پیام مردم را به دو زبان فارسی و کردی منتشر کرد آغاز شد، پیام مردمی که در کردی «ده نگی گه ل» یا «په یامی خه لک» می گفتند، پیامش چنان رعدآسا در سکوت گورستانی کردستانت پیچید و چنان صاعقه وار با درنوردیدن فضای بسته و خفقان آور سانسور کردستان را در هم شکست. پس از آن بود که دور اتهام زنی بر او شروع شد. برخی او را از مدیران بنیادهای دولتی و سازمان بازرسی خواندند و عده ای دیگر شایع کردند که او از فرماندهان سپاه پاسداران بوده و گروهی نیز می گفتند احتمالا ماموریت دارد تا مطالبی را مطرح و بیان کند تا فضا آماده شود و زمینه شرایط آشتی دولت و احزاب کرد فراهم آید.

read more

پزشک متخصص: بیماری کبودوند لاعلاج است

اطلاعیه

 

کردوند: پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند

 

همانگونه که در اطلاعیه های قبلی گفته شد، پزشک قانونی به درخواست ما پرونده بیماری کبودوند را مورد بررسی قرار داده و در پی آن از چند پزشک متخصص بابت برخی بیماری های کبودوند از جمله بیماری حاد و پروستات، بیماری قلبی و عروقی و مغز و اعصاب درخواست استعلام نمود. اما پزشک قانونی قبل از دریافت استعلام ها، در شهریورماه گذشته اقدام به ارائه گزارش به دادسرا نموده و در آن وضعیت کبودوند را از لحاظ بیماری پروستات، عفوی قابل درمان با امکانات لازم در زندان اعلام کرده است. این در حالی است طبق گزارش پزشک متخصص کلیه و پروستات (ارولوژ) در آذرماه، ادامه درمان پروستات کبودوند بی حاصل گزارش شده و پزشک متخصص بیماری وی را لاعلاج بیان نموده و ادامه حبس را برای ایشان غیرقابل تحمل و زیان بار اعلام کرده است.

 

با توجه به مراتب فوق به ویژه از این لحاظ که سرطان پروستات نزدیک به قطعی و احتمالاً پیش رونده است، هم اکنون جان کبودوند در زندان بطور جدی در معرض خطر کامل قرار گرفته است.از این رو ما خانواده کبودوند از مسئولان ذیربط قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی و از همه وجدان های بیدار درخواست می نمائیم برای نجات جان عزیز در بندمان ما را یاری نمایند.

 

سه شنبه 14 دیماه 1389

 

خانواده کبودوند

مطالب مربوطه

محمد صدیق کبودوند - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

محمدصدیق کبودوند در ۲۲ مارس ۱۹۶۳ در دیواندره در استان کردستان به دنیا آمده‌است. او فرزند چهارم خانواده است و دو برادر و سه خواهر دارد. کبودوند که در ۱۴ سالگی پدرش را از دست داده و تا ۲۰ سالگی به همراه خانواده‌اش در سنندج زندگی میکرده و پس از ازدواج در تهران سکونت گزیده‌است. وی ۲ پسر و ۱ دختر دارد.

 

کبودوند در مقاطع کارشناسی مدیریت بازرگانی و کارشناسی ارشد مالی تحصیل نموده و تحصیل وی در مقطع کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل ناتمام مانده‌است.

read more

محمد صدیق کبودوند فعال حقوق بشر و روزنامه‌نگار کرد ایرانی است که به در محکومیت ۱۱ ساله زندان به سر می‌برد.[۱] سازمان دیده‌بان حقوق بشر جایزه هلمن/همتنویسندگان تحت آزار خود سال ۲۰۰۹ را به این نویسنده اهدا کرد.[۲]